Корчагин форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Корчагин форум


 
HomeHome  GalleryGallery  БарајБарај  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Кастро, диктатор или спасител ?

Go down 
+6
NaTaLi
Proof
Slash
smiley :)
zoko
Moscow_BoY
10 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
Moscow_BoY
Администратор
Moscow_BoY


Број на мислења : 1845
Age : 33
Registration date : 2006-10-13

Кастро, диктатор или спасител ? Empty
ПишувањеПредмет: Кастро, диктатор или спасител ?   Кастро, диктатор или спасител ? Icon_minipostedПет Дек 08 2006, 20:33

Револуцијата згаснува
Фидел
Кастро и во најтешките моменти во живот го задржува имиџот на хардкор
бунтовник, одбивајќи да оди на хемотерапија и лечење од рак. За негова
несреќа докторите предвидуваат дека ваквиот имиџ ќе може максимум да го
одржи до Нова Година.Кастро, диктатор или спасител ? A9D5332C51A70E48A89B5030B7344A11
Смртта
на Кастро (кога и да дојде) ќе има влијание и надвор границите на Куба
од што директно најзагрозени се САД, кои најверојатно ќе се соочат со
легии на кубански имигранти.

Американците стравуваат и од
радикалните кубански групи на нивна територија кои веќе подолго време
повикуваат на вооружена пресметка со комунистичката власт.

Сите
оние кои го потценуваат влијанието на Куба над американската политика,
аналитичарите ги потсетуваат на аферата со Елиан Гонзалес, кога Клинтон
дозволи враќање на момчето во Куба, што според нив доведе до пораз на
Ал Гор на претседателските избори.

Иако самите Кубанци се
навикнати на шкртите информации околу здравјето на нивниот лидер, сепак
по неодамнешната операција кај многумина опадна оптимизмот дека тој
повторно ќе се врати на чело на државата.
Вратете се на почетокот Go down
https://korcagin.macedonianforum.net
zoko
Модератор
zoko


Број на мислења : 196
Age : 34
Локација : далеку во облаците
Registration date : 2006-10-30

Кастро, диктатор или спасител ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кастро, диктатор или спасител ?   Кастро, диктатор или спасител ? Icon_minipostedПет Дек 08 2006, 20:44

kastro i cavez rullz mngu ggi postuvam komunistite u dusa
Вратете се на почетокот Go down
Moscow_BoY
Администратор
Moscow_BoY


Број на мислења : 1845
Age : 33
Registration date : 2006-10-13

Кастро, диктатор или спасител ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кастро, диктатор или спасител ?   Кастро, диктатор или спасител ? Icon_minipostedПет Дек 08 2006, 20:49

zoko напиша:
kastro i cavez rullz mngu ggi postuvam komunistite u dusa

Hasta la victoria per siempre king king king
Вратете се на почетокот Go down
https://korcagin.macedonianforum.net
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)


Број на мислења : 2172
Age : 34
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

Кастро, диктатор или спасител ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кастро, диктатор или спасител ?   Кастро, диктатор или спасител ? Icon_minipostedПет Дек 08 2006, 22:13

Кастро е најзакон тип! Он ги спаси кубанците од американчиштана, ама сеа коа ќе умре пак кретенине ќе и се навртат на Куба! Уф сељаци! Ај можеби и нема ако брат му (којшто сега е на власт) некеко ја сочува Куба! респект за Кастро! Треба да го гледате документарецот за Кастро од Оливер Стоун (ако не сте го гледале ама го давва 2 пати на телма). king
Вратете се на почетокот Go down
http://www.trekunited.com
Slash
Форум Манијак
Slash


Број на мислења : 1130
Age : 33
Локација : Skopje
Registration date : 2006-10-16

Кастро, диктатор или спасител ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кастро, диктатор или спасител ?   Кастро, диктатор или спасител ? Icon_minipostedПет Дек 08 2006, 22:20

Како што на сите ви е многу познато сум голем почитувач на Кастро. Не знам зошто меѓутоа има нешто во тој човек што ме тера да го респектирам. Иако тој е типичен пример на диктатор и со нашите мислења не би се согласило кубанското население секојачест на Кастро кој сеуште оддава отпор на американците во завземањето на Куба. Инаку за они помалку информираните да наведам факт којкажува дека во Куба има повеќе американски тајни агенти отколку био каде на друго место во светот (земете ги за пример Русија Франција и др) Иако повеќепати имало и ќе има обиди за убиство на Кастро човекот успева да преживее. Иако веќе годините го газат успешно ја држи контролатаво Куба.
Во секој случај голем РЕСПЕКТ према Кастро
Вратете се на почетокот Go down
http://www.korcagin.macedonianforum.net
Proof
Форум Манијак
Proof


Број на мислења : 2586
Age : 33
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

Кастро, диктатор или спасител ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кастро, диктатор или спасител ?   Кастро, диктатор или спасител ? Icon_minipostedСаб Дек 09 2006, 00:06

секоја чест за Кастро. Се надевам дека здравјето ќе го послужи да владее барем уште некоја година
Вратете се на почетокот Go down
NaTaLi
Модератор
NaTaLi


Број на мислења : 775
Age : 33
Локација : у соби где умире дан
Registration date : 2006-10-13

Кастро, диктатор или спасител ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кастро, диктатор или спасител ?   Кастро, диктатор или спасител ? Icon_minipostedСаб Дек 09 2006, 02:42

Не е он диктатор. Америка е диктатор. Го ценам пошто успеа да ги држи Американчиштана на страна за време на целото негово владеење. Не го ценам ако е вистина дека он нарачал да се убие Ернерсто Че Гевара. Толку.
Вратете се на почетокот Go down
Proof
Форум Манијак
Proof


Број на мислења : 2586
Age : 33
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

Кастро, диктатор или спасител ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кастро, диктатор или спасител ?   Кастро, диктатор или спасител ? Icon_minipostedСаб Дек 09 2006, 17:37

Он нема везе со убиството на Че зашто Кастро го молел Че да не оди во Венецуела
Вратете се на почетокот Go down
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)


Број на мислења : 2172
Age : 34
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

Кастро, диктатор или спасител ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кастро, диктатор или спасител ?   Кастро, диктатор или спасител ? Icon_minipostedСаб Дек 09 2006, 18:46

Да, убиството е нарачано од некои кретени и после кога го убиле се сликале со неговото мртво тело! Да им ебам кретените изопачени! Mad
Вратете се на почетокот Go down
http://www.trekunited.com
NaTaLi
Модератор
NaTaLi


Број на мислења : 775
Age : 33
Локација : у соби где умире дан
Registration date : 2006-10-13

Кастро, диктатор или спасител ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кастро, диктатор или спасител ?   Кастро, диктатор или спасител ? Icon_minipostedСаб Дек 09 2006, 19:54

Да, знам. Затоа реков “ако“. Пошо у една книга прочитав дека имало такви претпоставки...
Вратете се на почетокот Go down
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)


Број на мислења : 2172
Age : 34
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

Кастро, диктатор или спасител ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кастро, диктатор или спасител ?   Кастро, диктатор или спасител ? Icon_minipostedСаб Дек 09 2006, 20:40

Абе тоа американците(не ги пишувам со голема буква пошто не заслужуваат) му местат! педерана! им ибам! колку пати се обиделе да го убијат? па не се брои на прсти бе! и му пракале отров за да му падне брадата и да се посрами пред народот! кретени глупи! Mad Mad Mad
Вратете се на почетокот Go down
http://www.trekunited.com
Proof
Форум Манијак
Proof


Број на мислења : 2586
Age : 33
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

Кастро, диктатор или спасител ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кастро, диктатор или спасител ?   Кастро, диктатор или спасител ? Icon_minipostedСаб Дек 09 2006, 20:44

Еве нешто за Марко
Кастро, диктатор или спасител ? P_guevara_03Кастро, диктатор или спасител ? _39974354_che_ap300Кастро, диктатор или спасител ? Castro-(l)-%26-Ernesto-Che-Guevava200
Вратете се на почетокот Go down
Slash
Форум Манијак
Slash


Број на мислења : 1130
Age : 33
Локација : Skopje
Registration date : 2006-10-16

Кастро, диктатор или спасител ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кастро, диктатор или спасител ?   Кастро, диктатор или спасител ? Icon_minipostedПон Дек 11 2006, 21:50

Еве неколку факти за Кастро кои ги знам од поодамна така да можно е да не се повеќе точни.
Кастро е чвекот кој држи најдолги говори. Неговиот најдолг говор (а воедно и најдолгиот од сите одржани било каде и од било кого) траел неверојатни 8 часа дури и папата Јован Павле II задремал на говорот на Кастро кога бил во посета на Куба.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.korcagin.macedonianforum.net
Proof
Форум Манијак
Proof


Број на мислења : 2586
Age : 33
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

Кастро, диктатор или спасител ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кастро, диктатор или спасител ?   Кастро, диктатор или спасител ? Icon_minipostedСаб Дек 16 2006, 14:42

Фидел Кастро (роден 13 август 1926) е кубански револуционер, генерален секретар на Комунистичката партија на Куба и претседател на Република Куба.
Роден е на 13 август 1926 (според некои 1927) во Мајари во провинцијата Ориенте. Татко му беше сопственик на плантажа со шеќерна трска со површина од 23.000 акри. Во младоста Фидел посетуваше две језуитски училишта - Ласал и Долорес, и двете во Сантијаго де Куба. Во 1942 се запиша во језуитското училиште во Хавана и успешно го заврши во 1945. Во 1950 заврши правни науки на Универзитетот во Хавана.
По завршувањето на факултетот Кастро планираше да се кандидира за пратеник во кубанскиот парламент на изборите закажани за 1952, но генералот Фулгенсио Батиста изврши воен удар и ги откажа изборите. Заедно со група истомисленици на 26 јули 1953 тој изврши напад врз касарната во Монкада. Нападот беше неуспешен и Кастро беше затворен. Во затвор остана до 1955. По напуштањето на затворот Кастро прво отпатува за САД, а потоа и за Мексико, каде што го организира револуционерното движење наречено “26 јули”.
Во 1956 заедно со група истомисленици, меѓу кои и Ернесто Че Гевара и брат му Раул Кастро, се истоварува на брегот на Куба и ја поведува борбата против диктатурата на Батиста. Во тоа време неговото движење застапува општи демократски принципи и не се залага за воведување на комунизам. Напротив, тогашната кубанска комунистичка партија не се согласува со начинот на водење на борбата и со целите на движењето на Кастро и го нарекува “ситно-буржоаско”. На почетокот на 1959 силите на Кастро навлегоа во Хавана и диктатурата на Батиста беше соборена.
На почетокот на своето владеење Кастро не спроведуваше радикални општествени реформи. Дури и не беше непријателски расположен кон САД. Но поради притисоците од масите, Кастро почна да презема мерки кои одеа против интересите на американскиот капитал во Куба. Голем удар на американскиот капитал на Куба беше национализацијата на нафтените рафинерии во 1960, по што САД престана да купува кубански шеќер и воведе економско ембарго кон Куба. Уште повеќе, почна да ги организира кубанските бегалци за насилно соборување на Кастро од власт, што кулминира со фијаското со истоварувањето во Заливот на свињите во 1961.
Притисоците од страна на САД го тераат Кастро да се приближи до СССР. СССР почна да го купува кубанскиот шеќер, многу важен за целата кубанска економија, но за тоа бараше и противуслуги. Меѓу нив беше инсталирањето на советски балистички проектили со долг дострел на Куба, што во 1962 предизвика тешка криза во односите помеѓу САД и СССР позната како “Кубанска криза”.
Во меѓувреме Кастро успеа да ја зацврсти својата власт на Куба при што посебен акцент беше ставен врз обезбедувањето на основните економски и социјални права на Кубанците, во што беше постигнато несомнено многу. Инаку, и покрај тоа што кубанскиот тип на комунизам е несомнено тоталитарен, тој е еден од најмалку репресивните системи споредено како со останатите екс-комунистички земји така и со некомунистичките диктатури од Латинска Америка, често непосредно поддржани од САД.
Вратете се на почетокот Go down
Slash
Форум Манијак
Slash


Број на мислења : 1130
Age : 33
Локација : Skopje
Registration date : 2006-10-16

Кастро, диктатор или спасител ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кастро, диктатор или спасител ?   Кастро, диктатор или спасител ? Icon_minipostedСаб Дек 16 2006, 14:52

Одлично. Многу интересни податоци. Браво Proof
Вратете се на почетокот Go down
http://www.korcagin.macedonianforum.net
Proof
Форум Манијак
Proof


Број на мислења : 2586
Age : 33
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

Кастро, диктатор или спасител ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кастро, диктатор или спасител ?   Кастро, диктатор или спасител ? Icon_minipostedСаб Дек 16 2006, 15:27

Фала
Вратете се на почетокот Go down
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)


Број на мислења : 2172
Age : 34
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

Кастро, диктатор или спасител ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кастро, диктатор или спасител ?   Кастро, диктатор или спасител ? Icon_minipostedВто Дек 26 2006, 22:56

Значи еве ќе ви пренесам нешто што го слушнав на вести! Фидел Кастро нема рак, се чувствува добро и заздравува!
Вратете се на почетокот Go down
http://www.trekunited.com
Moscow_BoY
Администратор
Moscow_BoY


Број на мислења : 1845
Age : 33
Registration date : 2006-10-13

Кастро, диктатор или спасител ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кастро, диктатор или спасител ?   Кастро, диктатор или спасител ? Icon_minipostedСре Дек 27 2006, 18:52

Инаку најнови вести се дека Кастро нема рак, дека закрепнува, и ќе продолжи во владеењето !
Вратете се на почетокот Go down
https://korcagin.macedonianforum.net
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)


Број на мислења : 2172
Age : 34
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

Кастро, диктатор или спасител ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кастро, диктатор или спасител ?   Кастро, диктатор или спасител ? Icon_minipostedСре Дек 27 2006, 20:02

Знам тоа го пишав погоре! Cool
Вратете се на почетокот Go down
http://www.trekunited.com
Moscow_BoY
Администратор
Moscow_BoY


Број на мислења : 1845
Age : 33
Registration date : 2006-10-13

Кастро, диктатор или спасител ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кастро, диктатор или спасител ?   Кастро, диктатор или спасител ? Icon_minipostedСре Дек 27 2006, 23:27

smiley Smile напиша:
Знам тоа го пишав погоре! Cool

Не видов...
Вратете се на почетокот Go down
https://korcagin.macedonianforum.net
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)


Број на мислења : 2172
Age : 34
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

Кастро, диктатор или спасител ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кастро, диктатор или спасител ?   Кастро, диктатор или спасител ? Icon_minipostedСре Дек 27 2006, 23:39

Читај малку бе!
Вратете се на почетокот Go down
http://www.trekunited.com
Анастазија
ново членче
ново членче
Анастазија


Број на мислења : 43
Age : 34
Локација : Скопје
Registration date : 2006-12-29

Кастро, диктатор или спасител ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кастро, диктатор или спасител ?   Кастро, диктатор или спасител ? Icon_minipostedПет Дек 29 2006, 19:08

Имам чувство дека сум најстара на форумовSmile
Здраво, меѓу другото.
Што ми беше зборот? А да... Знаете вие колку е Куба уназадена во однос на другите земји во светот? Знаете дека живи среќни беа Кубанките кога пред две години Кастро им подари на секоја домаинка по еден експрес лонец? Не знаеја што е тоа, еј!!?!
Да, Кастро ја ослободи Куба од „лошите Американски узурпатори“ и од тогаш па до сега нема ниту еден чекор кон подобро, напредокот стагнира а Кубанците продаваат зготвена морска риба на туристи за по еден долар и се прескреќни кога некој ќе им купи зашто тоа значи дека ќе можат да си купат леб!
Не судете по филмовите за еднаквоста и за придобивките на комунизмот. Нека умре Кастро, така бар ќе почнат да живеат луѓето.
Вратете се на почетокот Go down
Proof
Форум Манијак
Proof


Број на мислења : 2586
Age : 33
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

Кастро, диктатор или спасител ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кастро, диктатор или спасител ?   Кастро, диктатор или спасител ? Icon_minipostedПет Дек 29 2006, 19:11

Да не беше Кастро до сега Куба немаше да постои. Куба ќе станеше 51-ва Американска сојузна држава. Кубанците како народ немаше да постојат и залудно ќе беа жртвите од револуцијата против Батиста
Вратете се на почетокот Go down
Анастазија
ново членче
ново членче
Анастазија


Број на мислења : 43
Age : 34
Локација : Скопје
Registration date : 2006-12-29

Кастро, диктатор или спасител ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кастро, диктатор или спасител ?   Кастро, диктатор или спасител ? Icon_minipostedПет Дек 29 2006, 19:12

А од друга страна - ете го Кастро, спасителот, единствениот револуционер, најзаслужниот за создавањето на Куба.
Јас не го порекнувам неговото дело, напротив. Само велам дека сега, кога Куба постои како држава - не и треба Кастро! Ни најмалку.
Вратете се на почетокот Go down
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)


Број на мислења : 2172
Age : 34
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

Кастро, диктатор или спасител ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кастро, диктатор или спасител ?   Кастро, диктатор или спасител ? Icon_minipostedПет Дек 29 2006, 19:22

Колку само и треба! Па кој после би бил на власт? Куба е ваква ради Кастро шо им ебеше матер на Американците! Ако го нема Кастро они пак ко мршојадци на мртовец ќе и се навртат на Куба!
Вратете се на почетокот Go down
http://www.trekunited.com
Sponsored content





Кастро, диктатор или спасител ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кастро, диктатор или спасител ?   Кастро, диктатор или спасител ? Icon_miniposted

Вратете се на почетокот Go down
 
Кастро, диктатор или спасител ?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Корчагин форум :: Култура :: Општо-
Отиди до: