Корчагин форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Корчагин форум


 
HomeHome  GalleryGallery  БарајБарај  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Дали сте знаеле?

Go down 
4 posters
АвторПорака
DJ_Stole
верно членче
верно членче
DJ_Stole


Број на мислења : 637
Age : 33
Локација : Скопје
Registration date : 2006-10-16

Дали сте знаеле? Empty
ПишувањеПредмет: Дали сте знаеле?   Дали сте знаеле? Icon_minipostedВто Ное 14 2006, 13:43

..дека првиот е-маил е испратен во 1971. година?...дека првите весници од метал или камен се читале уште во стариот Рим 59 год. пр.н.е.?...дека првиот молив од графит е произведен рачно 1564/65, а индустриски почнал да се произведува во 1662?...дека првата печена цигла се користела пред 6.000 години во Вавилон?...дека Неандерталците музицирале со првиот музички инструмент - фрула?...дека првиот единствен систем на писмо настанал во 600 год. пр.н.е. и се читал од лево на десно и одгоре надоле?...дека во 4. век пр.н.е. Грците се користеле со некој вид на стенографија?...дека
Римјаните, Грците и Египјаните јаделе некој вид на леб со овошје, кој
наликува на денешната пица, а модерната пица првпат е испечена во 1889.
во чест на кралицата Маргарета од Италија?
Вратете се на почетокот Go down
http://www.goal.com
Proof
Форум Манијак
Proof


Број на мислења : 2586
Age : 33
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

Дали сте знаеле? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали сте знаеле?   Дали сте знаеле? Icon_minipostedСре Ное 15 2006, 00:30

Не Столе не знаевме фала шо не просветли
Иначе ти давам рука за најдените податоци
Вратете се на почетокот Go down
DJ_Stole
верно членче
верно членче
DJ_Stole


Број на мислења : 637
Age : 33
Локација : Скопје
Registration date : 2006-10-16

Дали сте знаеле? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали сте знаеле?   Дали сте знаеле? Icon_minipostedСре Ное 15 2006, 00:32

Very Happy Very Happy fala fala
Вратете се на почетокот Go down
http://www.goal.com
DJ_Stole
верно членче
верно членче
DJ_Stole


Број на мислења : 637
Age : 33
Локација : Скопје
Registration date : 2006-10-16

Дали сте знаеле? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали сте знаеле?   Дали сте знаеле? Icon_minipostedСре Ное 15 2006, 00:40

abe ne zezaj ako ne drugo barem aktiven clen e a ako dobro razbrav mi gi potcenuvas podatocite a??Very HappyДали сте знаеле? Icon_biggrin
Вратете се на почетокот Go down
http://www.goal.com
Proof
Форум Манијак
Proof


Број на мислења : 2586
Age : 33
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

Дали сте знаеле? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали сте знаеле?   Дали сте знаеле? Icon_minipostedПон Мар 05 2007, 00:12

Окупацијата на Лихтенштајн
Не сакајќи и целосно непланирано Швајцарија со еден потег можеше да ја уништи својата долгогодишна неутралност и да изврши окупација на Лихтенштајн, откако една нејзина единица за време на воена вежба залутала во соседното кнежество.
Дали сте знаеле? EEEEBB56C8961E41979B9F1CF61C20B1
Според швајцарскиот дневен весник Блик, 170 пешадинци навлегле повеќе од 1,6 километри во територијата на Лихтенштајн, пред да ја воочат својата грешка и да се вратат назад.

Портпаролот на швајцарската армија го потврдил инцидентот, меѓутоа порачал дека нема да има сериозни реперкусии од случајната инвазија.

"Зборувавме со властите на Лихтенштајн и тие порачаа дека нема да има никаков проблем," порачал портпаролот на армијата.

Според министерот за внатрешни на Лихтенштајн никој во земјата не ги ни приметил војниците и целиот инцидент бил далеку од каква било инвазија. Лихтенштајн, кој има околу 34.000 жители, воопшто нема армија.
Вратете се на почетокот Go down
Karate Kid
Форум Манијак
Karate Kid


Број на мислења : 2208
Age : 32
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

Дали сте знаеле? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали сте знаеле?   Дали сте знаеле? Icon_minipostedПон Мар 05 2007, 10:00

Столе тие ги имам некаде прочитано ... така да ... да знам Razz;)
Вратете се на почетокот Go down
https://korcagin.macedonianforum.net/index.htm
Night Crawler
искусно членче
искусно членче
Night Crawler


Број на мислења : 247
Age : 32
Локација : nekade
Registration date : 2007-01-26

Дали сте знаеле? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали сте знаеле?   Дали сте знаеле? Icon_minipostedЧет Мар 08 2007, 00:05

ab ei svajcarcive neutrslni ama koga stanuva zbor za zemja i pari mu ja mislat
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Дали сте знаеле? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали сте знаеле?   Дали сте знаеле? Icon_miniposted

Вратете се на почетокот Go down
 
Дали сте знаеле?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Корчагин форум :: Наука :: Историја-
Отиди до: